Дороги

На Сумщині для ремонту місцевих доріг передбачено 618 млн грн

Тема доріг – одна з найголовніших серед пріоритетних питань обладміністрації. Про це розповіла під час брифінгу заступниця начальника Сумської обласної військової адміністрації Марія Зонова, – повідомляє Данкор.

Ресурси, наявні сьогодні, як в державі, так і місцеві – обмежені. Тож діяти доводиться в рамках умовно-обмеженого бюджету зі стовідсотково поганими дорогами, – зазначила посадовиця.

На державному рівні до початку повномасштабного вторгнення було змінено підходи до ремонту доріг. Державний напрямок переорієнтовується на капітальні ремонти. Адже капітальний ремонт – це відповідальність підрядної організації, це гарантійні терміни експлуатації дороги, зазвичай в договорі прописується 10 років. Виконавець робіт зобов’язується виїхати й усунути недоліки, які на капітально відремонтованій дорозі будуть виявлені. Але наразі воєнний стан і потрібно забезпечувати проїзну здатність дороги, тож на капітальні ремонти сплановані незначні видатки,  більшість – на експлуатаційне утримання.

Що стосується меж відповідальності, ремонти державних доріг під прямим упорядкуванням Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, за місцеві дороги на Сумщині відповідає підприємство “Дороги Сумщини” з ОДА, за комунальні вулиці та дороги в населених пунктах – органи місцевого самоврядування.

Дорожній фонд — 2023

Для Сумщини у 2023 році обсяг дорожнього фонду на місцеві дороги становить 618 млн грн. Ці кошти розподіляються на поточні та капітальні видатки.

Вартість капітального ремонту в середньому оцінюється в 30 млн грн/км. Цьогоріч на Сумщині на капітальні видатки з фонду спрямовують 85 млн грн. Тобто із запланованих коштів капітально відремонтувати в поточному році зможуть менш ніж три кілометри дороги при загальній протяжності місцевих доріг понад 5 тисяч кілометрів.

На експлуатаційне утримання доріг в рамках цьогорічного дорожнього фонду спрямовуються 410 млн грн. Було визначено пріоритетні ділянки, які потребували першочергового ремонту. Значні кошти спрямовано в прикордонні громади, де дороги суттєво постраждали внаслідок підривів. На сьогодні освоєно 366 млн грн, і роботи на об’єктах вже закінчуються.

Допомога громадам за новими правилами

На допомогу територіальним громадам на утримання місцевих доріг з дорожнього фонду цьогоріч виділено 127 млн грн. Але, як зазначила Марія Зонова, принцип, за яким громади отримували кошти на ремонти комунальних доріг та вулиць, змінили.

Скориставшись досвідом інших областей, проаналізувавши ситуацію в громадах, в обладміністрації було вирішено виділяти кошти з фонду на умовах конкурсу за певними правилами.

Першою вимогою конкурсу є наявність проєктно-кошторисної документації. Також визначається важливість вулиці: спрямованість дороги до важливих соціальних об’єктів, маршрути евакуації, рух маршрутного та рейсового транспорту. Оцінюється експлуатаційний стан дороги (чим він гірший, тим більше ймовірність відбору). Ще одна вимога – співфінансування від територіальних громад. Співвідношення відбувається 50% на 50%

Чиновниця зазначила, що участь у конкурсі, на жаль, взяли не всі громади. Лише 21 із 51 подали документи на конкурс. Конкурсний відбір пройшли 23 проєкти. Кошти з дорожнього фонду було виділено – роботи на цих об’єктах в громадах тривають.

Обласний центр на конкурс подав три вулиці, з яких було відібрано дві. Тож у Сумах на умовах співфінансування проводяться роботи на вулицях ЗСУ та Івана Сірка.

Виконання робіт – під контролем

В обладміністрації запроваджено механізм контролю якості робіт та ефективності використання бюджетних коштів.

Розпорядженням начальника ОВА Володимира Артюха створена робоча група, до складу якої включено представників контролюючих-перевіряючих органів: Державної аудиторської служби, СБУ, поліції, Укртрансбезпеки, дотичних до доріг служб.

Як зазначила Марія Зонова, дорожні роботи в 5-кілометровій зоні прикордоння не проводяться. В 10-кілометровій зоні для забезпечення життєдіяльності громад проводять тільки аварійні ремонти.

Наразі триває активна робота у плануванні ремонтів місцевих доріг на 2024 рік. По комунальним вулицям і дорогам конкурс буде проводитися пізніше – коли буде зрозуміло, яким є дорожній фонд. В обладміністрації сподіваються, що у наступному році у відборі візьме участь більше громад.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button