ДіджиталізаціяІнтерв’ю

“Дія. Мілітарі”: чи будуть повістки в Дії?

В інтерв’ю РБК-Україна віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації Михайло Федоров відповів на найчастіші запитання та розвінчав фейки, що заполонили інформаційний простір у зв’язку з запуском цифровізація реєстру військовозобов’язаних – “Дія.Мілітарі”.

– “Дія.Мілітарі”, тобто цифровізація реєстру військовозобов’язаних. Ви говорили про те, що він наповнений на 90%. Можете максимально доступно пояснити, як це все працюватиме, куди матимуть чи не матимуть доступ ці реєстри, чи це буде в “Дії”, чи якимось чином, наприклад, банківські рахунки людей будуть залучені до цього процесу – бо фейків багато, що їх зможуть блокувати тощо. І питання, яке знову багатьох хвилює: чи будуть повістки в “Дії”?

– Давайте з кінця – не буде повісток у “Дії”. Мені здається, що поки я працюю міністром, то все, про що ми говоримо – ми потім дотримуємося наших слів. Тому можу сказати вам впевнено, що не буде повісток в “Дії”.

Що стосується реєстра “Оберіг” – насправді він вводився в експлуатацію досить довго, наповнювався також довго, але він не з’явився під час повномасштабного вторгнення, він був ще до цього. І, по суті, кожен військомат володіє інформацією про військовозобов’язаних, але цю інформацію зберігає в цих папочках.

По суті, перша задача була – це відцифрувати ці папочки, внести їх в систему, для того, щоб ця інформація була онлайн. І коли ви приходите до військкомату, вона вся була в вашій справі і не потрібно було шукати цю інформацію. Тоді відразу в режимі реального часу зрозуміло для Збройних сил України, а що взагалі відбувається з мобілізацією, а скільки є військовозобов’язаних, а де вони навчалися – тобто для того, щоб робити якесь прогнозування. Цей етап закінчився, більше ніж 90% вже відцифровано саме цієї інформації.

Тепер все буде побудовано таким чином, що коли людина приходить у військкомат, вже відразу інформація знаходиться в цій системі. По суті, це автоматизація роботи військкоматів, яка прибирає ці черги, віконця тощо. Це про сервіс в самому військкоматі.

З іншої точки зору, це про якісні дані, які дозволяють Збройним силам, головнокомандувачу приймати управлінські рішення, скільки людей мобілізувати, хто йому потрібен і так далі.

Також це відкриває можливості відображення якихось документів, якщо ми говоримо про “Дія.Мілітарі”, наприклад, що ви є військовозобов’язаним, якщо це потрібно. Тобто з’являється реєстр, який можна використовувати. Ось в принципі для цього потрібен “Оберіг”.

Як ми бачили це до повномасштабного вторгнення, і я сподіваюся, що це реалізується: є в нас така історія, що коли ви одружуєтесь, наприклад, вам потрібно прийти у військкомат і сповістити про це військкомат. Навіщо, якщо коли ви одружуєтесь, автоматично може ця інформація змінюватися статус в реєстрі “Оберіг” і тоді не потрібно приходити в військкомат, і для багатьох людей знімається певний стрес від цієї події: прийти, стояти в черзі, записатися і так далі. Тому завдяки запуску цього реєстру можна буде уникнути багато таких дій. Непотрібно буде кожного разу приходити в військкомат для того, щоб сповістити його про те, що в вашому житті щось змінилося.

А насправді є цілий закон і там багато правил, коли вам потрібно приходити. Я впевнений, що 90% чоловіків порушували це, тому що вони просто про це не знають.

І я вам скажу, що я вже бачив кількох міністрів оборони, коли ми їх онбордили в цю тему, розповідали про проблематику, що так не може бути, то виявлялося, що кожен з них також повинен отримати штраф за те, що він або одружився і не прийшов, або у нього змінилося місто реєстрації і він там не прийшов і так далі.

– Громадянин, зокрема військовозобов’язаний, як комунікує з цією системою? Через інтерфейс “Дії”?

– Зараз немає жодного інтерфейсу комунікації, тільки через військкомати. Це автоматизація для спілкування з вами співробітника військкомата, йому не потрібно буде бігти і брати папочку з вашими документами.

Напевно, ідеально для того, щоб також спростити процес, зробити певну комунікацію, коли людина зможе ставати на облік онлайн, не потрібно буде приходити у військкомат.

– Чи це є в планах?

– Зараз ми обговорюємо новий план цифрової трансформації Міністерства оборони і як тільки він буде погоджений, будемо про це комунікувати. Поки що наша команда над цим не працює. Наша задача була допомогти запустити цей реєстр, тому що потрібно було купити комп’ютери в кожен військкомат. Ми шукали донорів, купували. Потрібно було допомогти прописати інструкцію цифровізації кожного військкомата. Потрібно було допомогти купити сервер, де буде зберігатися інформація, залучити донорів. Тобто було багато організаційної роботи. Ось зараз почалось активно в Міністерстві оборони все змінюватися. І в мене є оптимізм, що все пришвидшиться.

– Кілька тижнів тому активно розходився фейк, що, мовляв, через запуск цього реєстру людині зможуть блокувати банківські рахунки, якщо у військкомату до неї будуть якісь питання, наприклад, вона не прийде по повістці. Ви можете закрити цю тему?

– Я також бачив цей фейк. Немає нормативно-правових актів, які зобов’язують когось вчиняти такі дії.

– В рамках цифровізації можна буде якимось чином уникати ситуації, коли, наприклад, умовний фаховий айтішник мобілізується і відправляється, скажімо, простим стрільцем у штурмову роту, а, наприклад, людина, котра в 2014-15-му була гранатометником – зараз стає, наприклад, водієм десь у забезпеченні?

– Це класне питання. І ми зараз працюємо над пілотом. Я думаю, за місяць-два ми його запустимо.

Ми хочемо запустити так звану “смарт-мобілізацію”, коли людина самостійно обирає – це навіть не про мобілізацію, людина сама собі обирає – спеціальність, на яку вона хоче мобілізуватися, і не під примусом, а самостійно. Тобто людина вирішила, що вона хоче служити в Збройних силах України.

Ми будемо запускати пілот на операторів дронів, і ця людина обирає, що вона хоче стати оператором дронів, або взагалі служити в роті ударних дронів. Це може бути сапер, водій, всі посади будуть. Людина зможе подивитися, що це взагалі за підрозділ, рота, які зобов’язання, які в тебе є ризики, як ти будеш навчатися.

І найголовніше, що якщо ти залишиш заявку і пройдеш рекрутерів і тести, ти проходиш навчання, ти точно потрапляєш в роту ударних дронів і ти точно потрапляєш на ту посаду, на яку ти мобілізував себе. Це дуже важливо для комунікації між державою і українцями про справедливість, про чесність і про дотримання правил.

І коли це вдасться зробити, ми побачимо, скільки людей будуть мобілізовуватися самостійно, як вони будуть проходити відбір, і як вони після цього будуть служити, і яка буде якість їхньої служби, наскільки вони будуть замотивовані і ефективно все це робити. Це може бути першим пілотом, першим кроком, для того, щоб запустити подібну умовну “смарт-мобілізацію”.

Тому що є люди, які, можливо, хочуть бути штурмовиками або займати інші посади. Але вони хочуть розуміти: мною керує фахова людина, коли я буду в окопі, наді мною буде дрон, поруч буде броньована техніка, мій керівник буде дбати про моє життя і в нього точна якісна ситуаційна обізнаність, для нього моє життя – це найголовніше і він буде про нього дбати, і в мене буде довіра до цього керівника.

Дуже важливо, що повинно змінитися все, і ми в пілоті це передбачаємо. Ти не повинен йти в військомат. Ти проходиш онлайн-тест, ти приходиш в нормальне приміщення до рекрутера, тобі пояснюють ще раз, де ти можеш служити. Ти після цього, якщо ти підходиш по характеристикам, проходиш навчання, в якому ти не просто з базовими речами знайомишся, а тобі розповідають, що таке ситуаційна обізнаність, фахові експерти з поля бою, які керують дронами, де в тебе відбувається інший рівень навчання, і після цього ти вже потрапляєш на поле бою.

Тоді буде інша якість мотивації. Але це гіпотеза. І нам потрібно її протестувати. Ми будемо робити такий пілот. Я сподіваюся, що ми вирішимо всі нормативно-правові проблеми, які є, подолаємо бар’єри і зможемо побудувати такий новий шлях і відтестувати, наскільки це працює ефективно.

– Ця картина, яку ви змалювали, радикально відрізняється від тієї ситуації, яка є зараз, буквально небо і земля. Про який часовий період, якщо все піде успішно, взагалі можна говорити?

– Я думаю, що це питання місяця, два місяці максимум.

 

Фото: РБК-Україна

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button