БлагодійністьПрирода

275-річний Шевченківський дуб врятували від загибелі

Як ми вже повідомляли, на подвір’ї музею кролевецького ткацтва вже понад два століття височіє дуб, який пам’ятає приїзд Тараса Григоровича Шевченка на Кролевеччину, життя родини Огієвських та ще багато інших історичних віх розвитку міста рушникового дива.

Останнім часом дуб хворів, він був вражений грибом-трутовиком і поступово помирав, все ж збираючи відвідувачів біля свого міцного стовбура, яких завжди дивувала широка крона, охват стовбура і вік дерева. Місцеві також тішаться легендою, яка на жаль не знайшла підтвердження у істориків і краєзнавців, про те, що під цим дубом малював Тарас Шевченко картину.

Працівники музею ткацтва звернулися за допомогою у порятунку дуба до депутата Сумської обласної ради Олександра Слюсаря і народний обранець не відмовив. Так, за його фінансової підтримки, до ювілею Міжнародного літературно-мистецького фестивалю “Кролевецькі рушники”, дерево було проліковано та закріплено його крону.

“Таке незвичне прохання від керівництва музею щодо порятунку дуба отримує не кожен депутат. Як людина, яка працює з деревиною вже багато років, не міг не підтримати, адже історичне подвір’я музею – це більше ніж просто парк садиби Огієвських, тут все пронизане історичною спадщиною, а видалити аварійне дерево завжди можна, але якщо є шанс продовжити його роки, то з радістю допоміг. Дякую за якісно виконану роботу і небайдужість працівникам музею та Ярославу Пастушенко, який знайшов час, щоб допомогти”, – прокоментував Олександр Слюсар.

Всю роботу з порятунку дуба виконав місцевий умілець Ярослав Пастушенко, якому в усьому допомагала зберігач фондів музею Ірина Пурига. Вона власноруч замішувала необхідні суміші для лікування.

“Перед тим, як приступати до порятунку дуба ми консультувалися з лісівниками Кролевецького лісомисливського господарства. Був розроблений покроковий план робіт і лише тоді стали лікувати. Думаю, що нам вдалося подовжити вік дерева, адже дуб був вже дуже пошкоджений, його фактично руйнував грибок з середини”, – розповіла Ірина Пурига.

Кілька днів поспіл Ярослав Пастушенко, який до речі, за власною ініціативою, навесні розчистив крони дерев біля пам’ятнику Т.Г. Шевченка у Кролевці, спочатку з болгаркою, іноді руками та іншими інструментами чистив стовбур дуба від відмершої, трухлої тканини. Потім дуб було оброблено сумішшю і запломбовано місце, куди затікала вода, яка також руйнувала його. Начисто поверхню дуба було замазно глиною, щоб запобігти його руйнуванню.

“Коли ми відкрили проблемні місця дуба, то не очікували, що все так погано, дуже багато було трухлої, пошкодженої тканини. Почали чистити, з’явилась інша пролема – дуб міг просто розламатися, тому прийняли рішення закріпити гілки спеціальним тросом. Надіємось, що ще десятки років дуб буде разом з відвідувачами музею, нагадувати про історію рідного краю”, – сказав Ярослав.

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button